خريد بک لينک ارزان
سایت کوتاه کننده لینک
تور آنتالیا
ویزای تایوان
تور کانادا
خرید پیپ اصل
خطرات و عوارض درمان ارتودنسي دندانپزشكي
درباره من
موضوعات
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۲:۲۴

ده ها سال است كه از انواع بريس ارتودنسي براي اصلاح مشكلات بايت، صاف كردن دندان ها و حركت آنها به جايگاه اصلي شان استفاده مي شود. بريس هاي ارتودنسي با وجود مزاياي بسيار زيادي كه دارند؛ مي توانند عوارض و خطراتي را نيز در پي داشته باشند

دندان درد و آزردگي

با شروع درمان ارتودنسي دندان و قرارگرفتن بريس ها روي دندان، ممكن است بيمار تا زمان عادت كردن به بريس ها دچار دندان درد و ناراحتي شود. ميزان اين درد در همه ي افراد يكسان نيست و به آستانه ي تحمل و نوع بريس استفاده شده

زخم و خراش

در ابتداي درمان ارتودنسي زخم يا خراشيده شدن جزئي جداره ي دهان، خصوصا در ارتودنسي ثابت، كاملا طبيعي بوده و پس از چند روز و با عادت كردن دهان به شكل بريس ها از بين خواهد رفت.دهان فرد بستگي دارد.

تحليل ريشه

تحليل ريشه به معناي كوتاه شدن ريشه در طول درمان ارتودنسي است. در برخي موارد تحليل ريشه شامل از بين رفتن نوك ريشه است و مشكل جدي ايجاد نخواهد كرد. درحالي كه برخي بيماران (به ندرت) بيش از نيمي از ريشه دندان خود را از دست مي دهند كه مي تواند بر سلامت بيمار و ثبات دندان اثرگذار باشد.

پوسيدگي دندان يا بيماري لثه

طي درمان ارتودنسي، تميز نگه داشتن قسمت هايي از دندان و لثه كه در نزديكي يا زير سيم هاي ارتودنسي و براكت ها قرار دارند، بسيار دشوار خواهد بود. تميز نشدن اين قسمت ها موجب باقي ماندن ذرات غذايي و تجمع ماده پلاك مي شود كه احتمال پوسيدگي دندان و بيماري لثه (پريودنتيت) را افزايش مي دهد.

واكنش آلرژيك

به ندرت ممكن است بيماران ارتودنسي به مواد لاستيكي درون كش ها يا الاستر هاي ارتودنسي و يا فلز به كار رفته در بريس ها حساسيت داشته باشند. اما در صورتي كه بيمار به نيكل يا مواد لاستيكي آلرژي داشته باشد، بايد قبل از شروع ارتودنسي به متخصص ارتودنسي خود اطلاع دهد.

انكيلوز (ANKYLOSIS)

انكيلوز يكي ديگر از عوارض جدي و نادر ارتودنسي است كه به معناي جوش خوردن ريشه ي دندان به استخوان فك مي باشد. اگر دنداني قبل از شروع ارتودنسي به استخوان جوش خورده باشد، بريس هاي ارتودنسي نمي توانند آن دندان را حركت دهند. از لحاظ ظاهري به نظر مي رسد كه دندان انكيلوز شده، كوتاه تر از ساير دندان ها بوده و يا درون لثه گير كرده است

سابقه ضربه يا آسيب به يك دندان و ايمپلنت دوباره آن توسط دندانپزشك، مي تواند احتمال انكيلوز را افزايش داده و همچنين تشخيص آن را دشوار تر مي كند.


برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]