خريد بک لينک ارزان
سایت کوتاه کننده لینک
تور آنتالیا
ویزای تایوان
تور کانادا
خرید پیپ اصل
دندانپزشكي
درباره من
موضوعات
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۲:۲۴

ده ها سال است كه از انواع بريس ارتودنسي براي اصلاح مشكلات بايت، صاف كردن دندان ها و حركت آنها به جايگاه اصلي شان استفاده مي شود. بريس هاي ارتودنسي با وجود مزاياي بسيار زيادي كه دارند؛ مي توانند عوارض و خطراتي را نيز در پي داشته باشند

دندان درد و آزردگي

با شروع درمان ارتودنسي دندان و قرارگرفتن بريس ها روي دندان، ممكن است بيمار تا زمان عادت كردن به بريس ها دچار دندان درد و ناراحتي شود. ميزان اين درد در همه ي افراد يكسان نيست و به آستانه ي تحمل و نوع بريس استفاده شده

زخم و خراش

در ابتداي درمان ارتودنسي زخم يا خراشيده شدن جزئي جداره ي دهان، خصوصا در ارتودنسي ثابت، كاملا طبيعي بوده و پس از چند روز و با عادت كردن دهان به شكل بريس ها از بين خواهد رفت.دهان فرد بستگي دارد.

تحليل ريشه

تحليل ريشه به معناي كوتاه شدن ريشه در طول درمان ارتودنسي است. در برخي موارد تحليل ريشه شامل از بين رفتن نوك ريشه است و مشكل جدي ايجاد نخواهد كرد. درحالي كه برخي بيماران (به ندرت) بيش از نيمي از ريشه دندان خود را از دست مي دهند كه مي تواند بر سلامت بيمار و ثبات دندان اثرگذار باشد.

پوسيدگي دندان يا بيماري لثه

طي درمان ارتودنسي، تميز نگه داشتن قسمت هايي از دندان و لثه كه در نزديكي يا زير سيم هاي ارتودنسي و براكت ها قرار دارند، بسيار دشوار خواهد بود. تميز نشدن اين قسمت ها موجب باقي ماندن ذرات غذايي و تجمع ماده پلاك مي شود كه احتمال پوسيدگي دندان و بيماري لثه (پريودنتيت) را افزايش مي دهد.

واكنش آلرژيك

به ندرت ممكن است بيماران ارتودنسي به مواد لاستيكي درون كش ها يا الاستر هاي ارتودنسي و يا فلز به كار رفته در بريس ها حساسيت داشته باشند. اما در صورتي كه بيمار به نيكل يا مواد لاستيكي آلرژي داشته باشد، بايد قبل از شروع ارتودنسي به متخصص ارتودنسي خود اطلاع دهد.

انكيلوز (ANKYLOSIS)

انكيلوز يكي ديگر از عوارض جدي و نادر ارتودنسي است كه به معناي جوش خوردن ريشه ي دندان به استخوان فك مي باشد. اگر دنداني قبل از شروع ارتودنسي به استخوان جوش خورده باشد، بريس هاي ارتودنسي نمي توانند آن دندان را حركت دهند. از لحاظ ظاهري به نظر مي رسد كه دندان انكيلوز شده، كوتاه تر از ساير دندان ها بوده و يا درون لثه گير كرده است

سابقه ضربه يا آسيب به يك دندان و ايمپلنت دوباره آن توسط دندانپزشك، مي تواند احتمال انكيلوز را افزايش داده و همچنين تشخيص آن را دشوار تر مي كند.


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۰۱:۲۱

ارتودنسي چيست و فوايد ارتودنسي دندان كدامند؟

ارتودنسي در واقع يك تخصص دندانپزشكي است كه به تشخيص و معالجه ناهنجاري‌ها و عدم هماهنگي دندان ها و همچنين موقعيت فك هاي فوقاني و تحتاني مي‌پردازد. دندان ها در حالت نرمال و از نظر زيبايي شناختي بايد با هم همتراز و هماهنگ باشند. علاوه بر هماهنگي دندان ها با يكديگر، به طور طبيعي بايد هماهنگي خاصي بين دندان ها و ساختار فك هاي بالا و پايين وجود داشته باشد. وجود هرگونه ناهماهنگي در دندان ها و يا فك ها ميتواند باعث بروز مشكلاتي شود كه هم استانداردهاي زيبايي شناختي صورت را از بين ميبرد؛ و هم در عملكرد انسان تاثير مي‌گذارد.

متخصص ارتودنسي و دندانپزشك عمومي چه تفاوتي با هم دارند؟

هرچند كه هر دوي اين افراد دندانپزشك هستند و مشتركات بسيار زيادي با هم دارند، اما تفاوت هاي بزرگي نيز بين آن ها وجود دارد. از بسياري جهات متخصص ارتودنسي يك سر و گردن از دندانپزشك عمومي بالاتر مي‌ايستد. زيرا براي چند سال آموزش هاي اضافي را دريافت كرده و به يك متخصص تبديل شده است.

متخصصان ارتودنسي هر چند كه مي‌توانند كارهاي معمول يك دندانپزشك عمومي مانند تميز كردن دندان ها، پركردن آن ها، دندان درد و موارد معمولي ديگر را انجام دهند، اما تنها به انجام كارهاي تخصصي مي‌پردازند.

فوايد ارتودنسي دندان : درمان ارتودنسي به چه كساني كمك مي‌كند؟

متاسفانه اغلب مردم فكر مي‌كنند كه ارتودنسي و درمان هاي آن تنها براي كودكان و مخصوصا نوجوانان است. البته اين افراد حق دارند كه چنين تصوري داشته باشند، زيرا به طور معمول بيشتر كساني كه بريس ارتودنسي دارند و يا به متخصصان ارتودنتيست مراجعه ميكنند معمولا نوجوانان هستند.

متاسفانه بيشتر مردم آنچنان كه بايد درك درستي از دندانپزشكي و تخصص هاي آن ندارند و بهتر بگوييم آن ها كمتر به بهداشت دهان و دندان خود اهميت ميدهند. برآوردهاي مختلف نشان ميدهند مردم از در هر سني كه باشند براي ارزيابي بايد به متخصصين دندانپزشكي مراجعه كنند.

مشاوره ارتودنسي

اكثر افرادي كه به دنبال مشاوره ارتودنسي هستند به توصيه دندانپزشك اصلي خود اين كار را انجام مي دهند. با اين وجود، اگر مشكلي در رابطه با عدم هماهنگي و تراز دندان هاي خود داريد ميتوانيد مستقيما به يك متخصص ارتودنتيست مراجعه كنيد تا به شما مشاوره درماني ارائه دهد. و به موقع از فوايد ارتودنسي بهره مند شويد.

بيشتر متخصصان خوبي كه يك كلينيك فوق تخصصي دندانپزشكي  به شما مشاوره ميدهند. پيش از هرچيزي آن ها دندان هاي شما را معاينه ميكنند و درباره گزينه هاي درماني موجود با شما صحبت مي‌كنند.

 

مزاياي و فوايد ارتودنسي چيست؟

مزايا و فوايد درمان ارتودنسي متنوع است و از بيماري تا بيمار ديگر متفاوت است. برخي از رايج ترين فوايد ارتودنسي عبارتند است:

·         بهبود ظاهر صورت

·         ملموس تر شدن جذابيت لبخند

·         بهبود و ارتقاء سلامت دهان و دندان

·         افزايش اعتماد به نفس

·         همكاري طولاني مدت با دندانپزشك عمومي شما


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۰۰:۱۰

اگر دندان‌تان را از دست داده ايد، عمل جراحي كاشت ايمپلنت توسط مي‌تواند به شما كمك كند تا علاوه بر اينكه صاحب يك لبخند جذاب شويد، بتوانيد دوباره رو به خوردن غذاهايي كه عاشقش هستيد، اما بدون دندان نمي‌توانيد آن ها را بخوريد، بياوريد. اما تا مدتي پس از عمل جراحي و طي دوره نقاهت ايمپلنت ، غذا خوردن با ايمپلنت مهم است و شما بايد مطابق يك برنامه غذايي عمل كنيد. يعني مثل هر عمل ديگري بايد تا مدتي، برخي غذاها را حتما بخوريد و از خوردن برخي ديگر اجتناب كنيد. و همه اين ها اهميت تغذيه بعد از ايمپلنت دندان را ميرساند.

غذاهايي كه خوردن آن ها در دوره نقاهت عمل جراحي ايمپلنت بيخطر و مفيد است

بعد از عمل ايمپلنت چه چيزهايي بايد بخوريم و از خوردن چه چيزهايي بايد اجتناب كنيم؟ به طور خلاصه بعد از عمل بايد پيرو رژيم غذايي بعد از ايمپلنت دندان باشيد و به خوردن غذاهاي نرم كه  خيلي تند، خيلي گرم يا خيلي سرد نيستند رو بياورند. تمام غذاهايي كه براي هر سه وعده صبحانه، نهار و شام انتخاب مي‌كنيد بايد بسيار ساده، نرم و نيازمند حداقل جويدن باشند. در ادامه ما تعدادي از مواد غذايي و نوشيدني هايي كه مي‌توانيد بعد از عمل كاشت دندان با ايمپلنت آن ها را بدون محدوديت بخوريد ليست كرده ايم:

تغذيه بعد از كاشت ايمپلنت :

·         رژيم مايع و آبكي

ميوه ها و سبزيجات

·         ميوه هاي نرم مانند موز، انبه، هلو و گلابي (از خوردن ميوه هايي مانند تمشك و توت فرنگي و … كه دانه هاي ريز زيادي دارند خودداري كنيد)

·         پوره سيب

·         سبزيجات بخار پز شده

گوشت و ساير منابع پروتئيني

·         ماهي آب پز

·         خورش مرغ يا مرغ كباب شده نرم

·         انواع سوپ با تكه هاي ريز ريز شده گوشت، مرغ يا گوشت هاي ديگر

·         توفو

نان ها، ماكاروني يا برنج

·         تمام نان هاي نرم و غير شيرين

·         وافل

·         پنكيك

·         مافين (شبيه كيك يزدي)

·         اسپاگتي

·         غلات پخته شده و تصفيه شده

موارد ممنوعه در تغذيه بعد از ايمپلنت دندان : از مصرف اين غذاها اجتناب كنيد!

 

مانند هر عمل جراحي كه در ناحيه دهان انجام ميشود، تا زمان بهبودي كامل دهان و جاي زخم ها، بايد از خوردن غذاهاي سفت و  سخت خودداري كنيد.  نه تنها 1 تا 2 هفته بعد از عمل دهان شما هنوز حساس است، بلكه بايد تا پايان روند جوش خوردن ايمپلنت دندان برخي مواد غذايي را نخوريد تا نتيجه عمل با شكست مواجه نشود. بعد از اينكه پايه ايمپلنت كاملا جوش خورد و سرجاي خودش محكم شد، مي توانيد برخي از غذاهاي ممنوعه را مصرف كنيد اما همچنان بايد براي مراقبت از ايمپلنت ها برخي از آن ها را نخوريد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد دانستني هاي ايمپلنت دندان ميتوانيد به سايت كلينيك فوق تخصص دندانپزشكي ايده آل مراجعه كنيد. 

 


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۲:۱۱

سردرد شما  ممكن است مربوط به مشكلات فك تان باشد؟ اما از كجا مي توان فهميد؟

بسياري از مردم در اثر انسداد ناقص ممكن است دندان هاي خود را از دست بدهند ، اما هرگز به دنبال پيدا كردن نشانه اي نيستند.

مشكلات فك و سردرد

اگر شما مستعد ابتلا به سردرد مزمن هستيد ممكن است دچار مشكلات فك شده باشيد.

بهتر است در ابتدا معاينه شويد تا بررسي هاي لازم درباره چگونگي تنش در عضلات فك و ارتباط بين چرخاندن دندان هايتان و سردرد انجام شود.

امروزه سردرد در ميان مردم بسيار رايج شده است و مي تواند به دلايل بسياري ايجاد شود.

اغلب اين بيماران معتقدند كه داراي سردرد ميگرني هستند.

اما در واقع آنها فقط سردرد هاي شديد عضلاني دارند.

تعادل و تنظيم دندان ها با كمك درمان ارتودنسي

ممكن است لازم باشد بي نظمي دندان هايتان را  به وسيله ارتودنسي دندان اصلاح كنيد تا مشكل شما حل شود.

تغيير جهت و موقعيت دامنه هايي كه دندان هاي شما را هدايت مي كنند اغلب مي توانند به جابجايي فك ها كمك كنند.

در صورتي كه شما نياز به امداد فوري داشته باشيد متخصص ارتودنسي شما برايتان دستگاه ارتودنسي نامرئي يا متحرك را تجويز مي كند. در غير اين صورت ارتودنسي ثابت را توصيه مي كند.

آيا مشكلات فك و سردرد ناحيه گردن را نيز دربر مي گيرد؟

براي جواب دادن به اين سوال آزمايش ساده اي را در نظر گرفته ايم.

اگر به سمت كف نگاه كنيد و باز هم به دندان هايتان ضربه بزنيد اين بار عضلات گردن در واقع موقعيت سر را تعيين مي كنند.

اگر موقعيت سر توسط تنش در عضلات تغيير كند شما سردرد را اغلب در پايان روز يا پس از بيداري احساس خواهيد كرد.

اغلب سردردهاي صبحگاهي به اين دليل است كه فرد دندان هاي خود را در طول شب به همديگر مي سايد.

آيا سايش شبانه دندان علامت هايي از خود باقي مي گذارد؟

در صورتي كه تيزي دندان هايتان صاف شده باشد ، به خصوص تيزي دندان هاي نيش اگر هموار شده باشد شما دچار دندان قروچه يا سايش شبانه دندان هستيد.

صاف و پهن شدن لبه دندان ها بدان معني است كه ساختار دندان هاي شما در حال تغيير است و اين مي تواند يك عامل براي ايجاد سردرد باشد.

تعويض دندان ها

مفصل فك پايين نياز به حمايت از هر دو طرف فك را دارد.

عمل جويدن فقط زماني به خوبي صورت مي گيرد كه همه دندان هاي شما در موقعيت صحيح قرار بگيرند.

ممكن است شما نياز به پر كردن جاي خالي دندان هاي از دست رفته به وسيله دندان مصنوعي يا پل و ايمپلنت دندان داشته باشيد.(براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد دانستني هاي ايمپلنت ميتوانيد به سايت كلينيك فوق تخصصي ايدهآل مراجعه كنيد.)

 

 


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۸:۵۷

دندان‌ها به دلايل متعددي مانند پوسيدگي دندان ، آسيب ديدگي و يا تخريب بافت‌هاي مجاور ممكن است بيفتند و يا شكل ظاهري نامناسبي پيدا كنند. امروزه روش‌هاي مختلفي براي جايگزين كردن دندان آسيب ديده و يا جاي خالي آن وجود دارد كه استفاده از پروتز‌هاي دنداني يكي از اين روش‌ها است. پروتز در واقع به معناي جايگزيني است يعني قرار دادن يك شي به  جاي عضوي از بدن كه آسيب ديده و يا تحليل رفته است. پروتز دندان يكي از روش‌هاي دندانپزشكي زيبايي است كه در واقع همان دندان‌هاي مصنوعي يا روكش‌هايي است كه جايگزين دندان از دست رفته مي‌شود.

انواع پروتزها

پروتزهاي دنداني كه جايگزين دندان از دست رفته مي‌شوند در سه نوع مختلف وجود دارند.

·         پروتز ثابت

·         پروتز متحرك

·         پروتز ايمپلنت

پروتز ثابت دندان

يكي از انواع مختلف پروتزها، پروتز دندان ثابت است كه با نام عمومي روكش دندان بين افراد شناخته شده است. پروتز دنداني ثابت همانند دندان درون دهان قرار مي‌گيرد و بعد از قرار گيري خيلي متوجه تفاوت آن با دندان طبيعي خود نمي‌شويد. اين پروتزها ثابت هستند و بيمار نمي‌تواند آن را از دهان خود خارج كند

بريج دندان

يكي ديگر از روش‌هاي پروتز دنداني ثابت كه در دندانپزشكي زيبايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد بريج دندان است. بريج دندان با عنوان پروتز دندان ثابت بين مردم مرسوم است. اين روش زماني استفاده مي‌شود كه فرد يك يا تعداد بيشتري از دندان‌هاي خود را از دست داده باشد و هنوز يك دندان در جلو و يك دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد

پروتز دندان متحرك

گاهي به دلايل متعدد نميتوان براي جايگزيني دندان‌هاي از دست رفته از پروتزهاي دنداني ثابت استفاده كرد كه در اين صورت اين افراد از پروتز دندان متحرك استفاده مي‌كنند ،پروتز دندان متحرك همانطور كه از نام آنها پيداست قابليت جا به جايي و تحرك داشته و به راحتي در داخل دهان گذاشته و برداشته مي‌شوند

پروتز دنداني ايمپلنت

با پيدايش ايمپلنت‌ دندان روش جديدي براي درمان دندان‌هاي از دست رفته و بازگرداني زيبايي به چهره، به وجود آمده است. ايمپلنت دندان يكي ديگر از پروتزهاي دندان است كه يك پايه براي دندان طبيعي است و از جنس تيتانيوم ساخته شده است. اين پايه تيتانيومي درون استخوان فك قرار مي‌گيرد و كاملا بي خطر بوده و به خوبي با بدن سازگار مي‌شود(براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد دانستني هاي ايمپلنت دندان مي توانيد به سايت كلينيك فوق تخصصي ايده آل مراجعه كنيد.)

 


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۹:۱۸

يكي از عوارض جانبي سيگار كشيدن كه توجه زيادي را به خود جلب نمي كند هزينه اي است كه براي به دست آوردن سلامت دوباره دندان ها به شما تحميل مي شود.

تنباكو از بسياري جهات به دندان هاي شما آسيب مي رساند.

سيگار توانايي دهان را براي مقابله با عفونت محدود مي كند.

سيگار كشيدن مي تواند شما را در مقابل حمله باكتري ها بي دفاع كند.

هنگامي كه دهان شما قادر به مبارزه نيستند پلاك و باكتري ها غوطه ور مي شوند.

اين امر منجر به مشكلات مختلفي مانند زرد شدن دندان مي شود.

درهنگام جويدن و زماني كه شما تنباكو را در دهان خود براي مدت طولاني نگه مي داريد شما در معرض پوسيدگي دندان بيشتري قرار مي گيريد.

مرتب كردن دندان هاي جلويي

اگر شما دندان هاي نامرتبي داشته باشيد و بخواهيد آنها را تميز كنيد اين كار را با دشواري انجام مي دهيد.

سختي اين كار زماني كه شما سيگار مي كشيد دو چندان مي شود.

خوشبختانه اين مشكل را مي توان به وسيله ارتودنسي دندان برطرف كرد.

تاثير سيگار بر دندان هايم تا چه اندازه است؟

يك مطالعه نشان داده كه سيگاري هاي زن هر ۱۰ سال يك بار تقريبا ۱.۵ دندان خود را از دست مي دهند.

طبق اين آمارسيگاري هاي مرد نيز ناچارند تقريبا ۲.۹ دندان خود را از دست بدهند.

تاثير سيگار بر لثه ها چيست؟

توتون و تنباكو در هر شكل از جمله سيگار يا ساير اشكال آن مي تواند تارتار را در دهان شما افزايش دهد.

از اين رو جريان بزاق را كه باعث مي شود تا باكتري هاي مضر پاك شود ، كاهش پيدا مي كند.

وقتي سيگار مي كشيد ممكن است مشكلي در لثه ها بوجود بيايد مانند:

رطوبت و قرمزي

سست شدن دندان ها

درد هنگام جويدن

نفس نفس زدن

آسيب به خط لثه

اينها علائم بيماري پريودنتال است و بايد بلافاصله توسط متخصص دندانپزشكي بررسي شود.

ايمپلنت هاي دندانه اي براي سيگاري ها

اگر سيگار مي كشيد و قصد داريد براي جايگزيني دندان از دست رفته خود از ايمپلنت دندان استفاده كنيد ، ما ايمپلنت هاي دندانه اي را به شما توصيه مي كنيم.(براي آگاهي هاي بيشتر ازدانستني هاي ايمپلنت بهتر است به سايت هاي دندانپزشكي مراجعه كنيد.)

 

ايمپلنت هاي دندانه اي احتمال موفقيت بيشتري دارند.

زيرا از دست دادن استخوان ممكن است در فك سيگاري ها وجود داشته باشد.

ونيرها

ونيرها پوشش هاي چيني هستند كه به دندان هاي شما متصل مي شوند تا لبخند زيبا را به شما باز گردانند.

مگر شما نمي خواستيد بدانيد كه چگونه مي توانيم زيبا بخنديم؟

ونير ها مي توانند دندان هاي شما را زيبا جلوه دهند.

سفيد كردن دندان

مي خواهيد رنگ دندان هايتان را بهبود ببخشيد اما از روكش دندان استفاده نكنيد.

انتخاب درستي كرده ايد.

سفيد شدن دندان ها ممكن است پاسخ درستي به لكه هاي ايجاد شده در اثر سيگار كشيدن باشد.

اگر هنوز سيگار مي كشيد حداقل نكات زير را رعايت كنيد

از دهانشويه كلرهگزيدين استفاده كنيد:

بهتر است از يك فرمول قوي براي از بين بردن باكتري ها استفاده كنيد.

همچنين بايد اطمينان حاصل كنيد كه دهانشويه را به مدت ۶۰ ثانيه در دهان خود نگاه داشته ايد.


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۸:۰۲

بريج دندان چيست؟

بريج دنداني يك روش دندانپزشكي براي پر كردن جاي خالي دندان هايي است كه از دست رفته يا كشيده شده اند. يك پل شامل يك يا چند عدد دندان مصنوعي ساده است كه به راحتي در كنار ساير دندان ها قرار گرفته و مانع از به وجود آمدن مشكلاتي مثل خراب شدن طرح لبخند، مشكل در تكلم، كج شدن ساير دندان ها و .. مي‌شود.

مواد سازنده بريج دندان : بريج‌ها از چه جنسي هستند؟

پل ها را از مواد مختلفي مي سازند. اما رايج است كه آن ها را از طلا يا آلياژهاي ديگري مثل پرسلن يا تركيبي از اين دو بسازند.

انواع بريج دندان

چهار نوع پل دنداني اصلي وجود دارد:

·         سنتي

·         معلق يا كانتي لِوِر

·         مريلند

·         پشتيباني شده با ايمپلنت

پل دنداني ساده و مرسوم

به اين پل ها اصطلاحا ترديشنال بريج ميگويند و از قديم الايام به عنوان يك روش جايگزين دندان از دست رفته در نظر گرفته ميشده و همچنان نيز كاربرد دارد. اين پل شامل تعدادي دندان مصنوعي است كه بايد به دندان هاي طبيعي مجاور متصل شود.

پل دنداني كانتي لور

به اين پل، بريج معلق هم گفته مي شود. كانتي لور معمولا براي پر كردن جاي خالي تنها يك دندان كاربرد دارد. براي اينكه چنين پلي را نصب كنيم بايد 1 دندان طبيعي در يك طرف (چپ يا راست) جاي خالي دندان وجود داشته باشد

بريج دنداني مريلند

اين پل ها هم مشابه با پل هاي ساده و سنتي نصب ميشوند. يعني براي اينكه آن ها را نصب كنيم نياز به دو دندان طبيعي مجاور داريم يعني طرف چپ و راست دنداني كه از دست رفته بايد دندان طبيعي وجود داشته باشد.

بريج پشتيباني شده با ايمپلنت

همانطور كه از نام اين بريج ها پيدا است، براي استفاده از آن ها بايد از ايمپلنت كمك بگيريم. بيمار براي اينكه واجد شرايط اين گونه پل ها باشد بايد بيشتر از يك دندان خود را از دست داده باشد. ما در اين روش مطلقا كاري به دندان هاي اطراف نداريم و ميناي آن ها را تراش نميدهيم زيرا ايمپلنت ها ميتوانند به خوبي از پل حمايت كنند.)دانستني هاي ايمپلنت دندان)

هزينه بريج دنداني چقدر است؟

عوامل زيادي وجود دارند كه ميتوانند روي قيمت بريج دندان تاثير بگذارند كه به صورت خلاصه موارد زير مهم ترين فاكتورها هستند:

·         تعداد دندان هايي كه از دست داده ايد يا كشيده ايد (به عبارتي تعداد جاي خالي دندان ها)

·         نوع مواد بكار رفته براي ساخت بريج ها مانند رزين كامپوزيت، زيركونيا يا آلياژ فلزي پوشيده شده از رزين

·         ميزان پيجيدگي در قرار دادن بريج ها

·         درممان و ترميم هاي مورد نياز حين فرآيند پل گذاري

·         و فاكتورهاي مرتبط با مطب دندانپزشكي و متخصص دندانپزشكي شما


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۵۰:۰۲

ديابت شيرين در دهه پنجم زندگي به دليل افزايش وزن و كاهش سطح فعاليت بدن ­­ در اوج بروز خود ديده مي شود.

دياب تظاهرات دهاني در ديابت شيرين

حدود نيمي از بيماران ديابتي هنوز از بيماري خود مطلع نشده اند.

اين در حالي است كه با يك معاينه ساده از دندان ممكن است بتوان اولين نشانه از بيماري ديابت را به اطلاع آنان رسانيد .

در نتيجه يك دندانپزشك و يك متخصص ارتودنسي بايد يك دانش پايه از ديابت شيرين داشته باشد.

همچنين از علائم تظاهرات دهاني مانند اختلال در بهبود زخم ها و  علائم عفونت و نشانه هاي اين بيماري را داشته باشد ت شيرين در سراسر جهان هر ساله در حال رشد و رسيدن به يك اپيدمي است .

عفونت هاي فرصت طلب در كمين ورود به دهان ديابتي ها

بيماران ديابت شيرين داراي  عوامل كاهنده قند خون و خشكي دهان هستند.

آنها ممكن است به عفونت هاي فرصت طلب دهاني شانس ورود بدهند .

تظاهرات دهاني مرتبط با ديابت شيرين در بسياري از موارد محدود به بيماران  كنترل نشده هستند .

هنگامي كه يك واكنش كاهنده قند خون در مطب دندانپزشكي از سوي بيمار رخ مي دهد دندانپزشك بايد علائم را به سرعت تشخيص داده و يك راه درمان مناسب پيدا كند.

ملاحظات ارتودنسي

كنترل پزشكي خوب بيماران ديابتي كليد هر درمان ارتودنسي است .

ارتودنتيست ها بايد از درمان ارتودنسي در بيماران ديابتي كنترل نشده  اجتناب كنند.

در مورد بيماران مبتلا به ديابت شيرين  هيچ ترجيح درماني نسبت به ارتودنسي ثابت يا ارتودنسي متحرك وجود ندارد .

اين مهم است كه بهداشت دهان و دندان به ويژه هنگامي كه ازدستگاه ارتودنسي ثابت استفاده مي شود بايد به خوبي رعايت شود .

درمان ارتودنسي در بيماران ديابتي چگونه بايد انجام شود؟

از آنجا كه بيماران ديابتي تحت درمان ارتودنسي به عنوان بيماران پريودنتال در نظر گرفته مي شوند.

ملاحظات درمان براساس بيماراني بايد تنظيم شود كه لثه هاي بيماري دارند. .

اگر كنترل پلاك در بيماران ديابتي دشوار است و براي رسيدن به تميزي دندان بايد كمتر از برس بين دنداني و مسواك استفاده كرد.

بهتر است پس از هر بار استفاده ازمسواك از يك دهانشويه ضد عفوني كننده مانند كلرهگزيدين كه كنترل كننده پلاك شيميايي است به عنوان كمكي  در نظر گرفته شود  .

براي به حداقل رساندن تاثير خنثي كننده  خمير دندان بر روي مولكول كلرهگزيدين بايد حداقل يك فاصله زماني 30 دقيقه بين مسواك زدن و شستشو با كلرهگزيدين وجود داشته باشد .

ديابت خطر ابتلا به بيماري هاي لثه را افزايش مي دهد

تحقيقات نشان داده اند كه افراد مبتلا به ديابت بيشتر احتمال ابتلا به بيماري پريودنتال هستند .

بيماري پريودنتال يك مشكل بهداشتي جدي است كه اگر به درستي مديريت نشود مي تواند به از دست دادن دندان منجر شود

 

 


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۹:۰۰

ايمپلنت دندان تك دندان اغلب براي افرادي كه آسيب هايي را تجربه كرده اند يا افرادي كه فوريت دندان در ناحيه قدامي دهانشان ندارند يا دندان خلفي را از شكستگي پيشرفته دندان يا يك كانال ناموفق كانال ريشه اي است.(دانستني هاي ايمپلنت)

ايمپلنت دندان تك دندان ممكن است بيش از يك پل ثابت است كه به دو يا چند دندان متصل است. پل ثابت توسط دندان هاي ديگر پشتيباني مي شود و نياز به دندانپزشك براي كاهش دندان هاي نرمال سالم براي حمايت از پل سيمان است. در اين حالت، استخوان ممكن است شروع به تسكين و در نتيجه، بدتر شود.

فرآيند جراحي

در اولين قرار ملاقات جراحي، متخصص ايمپلنت ، منطقه اي را براي ايمپلنت خود با بي حسي موضعي مي كند. بافت لثه برش داده مي شود و سپس به عقب برگردانده مي شود. متخصص دندان استخوان را در معرض قرار مي دهد و استخوان را براي ايمپلنت متوقف مي كند. هنگامي كه سوراخ در استخوان استخراج مي شود، لنگر ايمپلنت دندان به اين قسمت وارد مي شود. سپس بافت لثه دوباره به محل تزريق مي شود و منطقه بر روي لنگر ايمپلنت قرار مي گيرد.

ايمپلنت هايي كه در فك پايين قرار مي گيرند 3-6 ماه طول مي كشد تا بهبود يابد و در قوس بالا 4-6 ماه طول مي كشد زيرا استخوان قوس بالاي آن كمتر از قوس پايين است.

فرآيند جراحي – مرحله 2

متخصص ايمپلنت ناحيه ايمپلنت را ساقط مي كند و سپس بافت لثه را باز مي كند تا لنگر ايمپلنت را باز كند. پايه به لنگر ايمپلنت متصل مي شود. سپس بافت لثه در اطراف ايمپلنت، با انتهاي لنگر از طريق بافت لثه، بازتاب مي شود. كلاه شفا دادن به اجازه دادن به بافت لثه مي انجامد. پس از 2 تا 4 هفته، كلاه شفاش برداشته مي شود و سپس آستانه كشف مي شود.

روند جراحي – مرحله 3

دندانپزشك بايد بيمار را مجبور به انجام 1-2 بار براي ساخت تاج و تخت كند. تاج روي آستانه قرار مي گيرد. دندانپزشك اطمينان مي دهد كه تاج صحيح براي بيمار مناسب است.

مراقبت از ايمپلنت

بهداشت دهان و دندان در مورد نحوه مراقبت از ايمپلنت بحث و بررسي مي كند تا بافت سالم را حفظ كند. مهم است كه از بيوفيلم پلاك در اطراف ايمپلنت، حداقل يكبار در روز و با حداقل دو بار در روز بشوييد. دندانپزشك خود را به عنوان توصيه براي يك قرار ملاقات براي تميز كردن حرفه اي مراجعه كنيد. اطمينان حاصل كنيد كه دندانپزشك يا متخصص دندانپزشك شما مي داند اگر چيزي با ايمپلنت شما راحت نيست.


برچسب‌ها: ،

نويسنده :رعنا
تاريخ: ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۵۹:۰۶

در اين مقاله به بررسي تفاوت هاي بريس ارتودنسي و اينويزيلاين مي پردازيم. اگر كنجكاويد كه اين دو چه شباهت و تفاوتي با هم دارند و هر كدام در چه مواقعي بكار مي روند حتما اين مقاله را بخوانيد.

بريس ارتودنسي و اينويزيلاين چه شباهتي با هم دارند؟

شايد در شكل و خصوصيات ظاهري هيچ شباهتي بين اين دو دستگاه ارتودنسي نباشد اما، اين دو نوع دستگاه از بسياري جهات مشابه هستند. برخي از تشابهات اين دو عبارتند از:

·         پر واضح است كه هر دو براي اصطاح مشكلات عدم تراز دندان ها مورد استفاده قرار ميگيرند.

·         طي فرايند درمان، هر دو نيازمند تميز شدن و شستشوي دقيق هستند تا از پوسيدگي دندان ها حين درمان جلوگيري شود. زيرا با وجود اين دستگاه ها احتمال سايش، پوسيدگي و تغيير رنگ دندان ها وجود دارد. و حتما بايد بهداشت دهان و دندان بيشتر از هر موقع ديگر حفظ شود.

·         هر دو دستگاه توانايي درمان و اصطلاح مشكلاتي مثل كج بودن دندان ها، اوربايت و آندربايت را دارند.

·         طول درمان به صورت ميانگين در هر دو دستگاه حدود 16 ماه است.

بريس ارتودنسي

فوايد

·         درمان و اصلاح مشكلات جدي و شديد عدم تراز دندان ها با اين دستگاه ها موثرتر است.

·         فواصل بين دنداني را سريعتر ميبندند و دندان هاي كج را موثرتر اصلاح ميكنند

·         در اين ارتودنسي از سيم هايي با تكنولوژي هاي جديد و براكت هاي همرنگ دندان نيز استفاده ميشود.

·         ميتوان در كنار آن ها از كش ها و الاستيك هاي رنگارنگ استفاده كرد

چالش ها

·         كشيدن نخ دندان و مسواك زدن با آن ها نياز به تلاش و صرف زمان بيشتري دارد

·         هر غذايي نميتوانيد با اين بريس ها بخوريد

·         حين انجام برخي ورزش ها به مشكل بر ميخوريد و بايد از محافظ دندان استفاده كنيد

فوايد ارتودنسي اينويزيلاين

·         دستگاه هايي نامرئي هستند و به سختي ميتوان آن ها را ديد مگر در فواصل نزديك

·         به راحتي ميتوان آن ها را روي دندان قرار داد و يا آن ها را برداشت

·         استفاده از آن ها راحت تر است

·         قيمت كمتري نسبت به براكت ارتودنسي دارند

چالش ها

·         اگر با آن ها غذا بخوريد يا چيزي بنوشيد لكه دار ميشوند.

·         اگر غذا بخوريد يا نوشيدني هاي شيرين بخوريد و بدون مسواك زدن اينويزيلاين ها را روي دندان قرار دهيد احتمال ايجاد حفره روي دندان ها بيشتر ميشود.

·         تقريبا هر يك يا 2 هفته بايد آن ها را تعويض كرد.

خلاصه و مفيد

هم ارتودنسي اينويزيلاين و هم بريس ها به منظور درمان مشكلات ارتودنسي مورد استفاده قرار ميگيرند. بريس ها نوعي ارتودنسي ثابت هستند و اينويزيلاين ها هم ارتودنسي متحرك و شفاف در نظر گرفته ميشوند. با اينكه تعدادي شباهت با هم دارند ولي تفاوت هاي آن ها زياد است. اگر مشكل ناصافي دندان هاي شما شديد است بايد از بريس براي اصلاح آن ها استفاده كنيد. اما اگر مشكل دندان هاي شما جزئي است ميتوانيد از ارتودنسي نامرئي با اينويزيلاين جهت درمان استفاده كنيد.

 


برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ]